Zeytin ve Zeytinyağının Faydaları

Kahvaltı sofralarımızdan hiç eksik etmediğimiz zeytin, hem çok lezzetli hem de çok faydalı. Özellikle içinde bulunan vücudun ihtiyaç duyduğu Omega 6 yağ asitlerinin sindirim sistemine, saça, cilde, kemiklere faydası vardır ve strese karşı da oldukça etkilidir.

Zeytinden üretilen zeytinyağının sağlık ve güzellik alanında önemli bir yeri vardır. E vitamini, doymamış yağ asitleri yönünden zengin, vücut için elzem besinlerdendir. Bu sebeple her gün zeytinyağını düzenli olarak tüketmeliyiz. Dünyanın en sağlıklı yağı olarak bilinen zeytinyağı, eski zamanlarda ‘’sıvı altın’’ olarak bilinir. Sağlıklı yaşamın baş tacı olan zeytinyağı, antioksidan özelliğine sahiptir, kolesterol düzeyini dengeler. Mide dostudur ve sindirimi düzenler. Sindirim sorunu yaşayanlar için şifa deposudur. Bağışıklık sisteminin güçlendirir ve kanserlere karşı koruyucudur. Düzenli kullanımda kalbe faydası vardır. Zeytinyağı kan şekeri seviyesini düşürür ve insülin görevi görür. Tüm vücudumuzu temizlemekle görevli zeytinyağı, vücudumuzdaki toksinleri hızlı bir şekilde atmamızı sağlar. Zeytinyağı aynı zamanda kemik gelişiminde ve kemik erimesinde de yüksek fayda sağlar. Kemiklerin güçlenmesini sağlayarak kemik erimesini azaltmada etkilidir. Dokunduğu her yeri güzelleştiren zeytinyağını, nemlendirici olarak yüzünüze sürebilir, saçınıza maske yapabilir, salatalarınıza ekleyerek lezzetli bir sos elde edebilirsiniz. Sabahları aç karnınıza bir kaşık zeytinyağı içerek, vücuttaki iltihap ve toksinleri atabilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Ayrıca tokluk hissi yaratacağı için kilo vermenize destek olabilirsiniz.

Kendi bahçemizden özenle seçilmiş zeytinlerimizden ürettiğimiz zeytinyağımızı denedikten sonra sofralarınızdan hiç eksik etmeyeceksiniz.